3 Ways to Eat Healthy on a Budget!

A

by Tasha Turnbull, certified personal trainer

A typical excuse I hear from time to time is that it costs more to eat healthy; and thankfully, that is not true in most situations.  Subscribing to a healthier eating lifestyle can cost you the same amount, or less than what you previously paid for food.  There are several ways you can cut costs while eating healthy.  Therefore, we are providing 3 ways to help you realize eating healthy can save you money in your pocket, and hopefully less illness in the long run.  Check out our three affordable healthy eating tips:

meal prep pic

1)      Meal Prep!  Planning is key when trying to achieve any goal in life; and it is especially important when trying to lose weight and save you a few bucks at the same time.  Planning your meals ahead of time saves you money since cooking at home often times is cheaper than purchasing a meal to go at a restaurant.  Also, since you have to do less driving to purchase a meal it saves you gas money.  Furthermore, your economic cost goes down; since you took a little extra time to prepare a couple of meals in advance, it reduces the amount of time you would have previously spent each day cooking your single meal.

salad comparison

2)      Buy in Bulk.  If you’re salad lover like we are, it’s more cost effective if you buy the 3 pack of romaine lettuce as opposed to already chopped up salad mix. We bought this 3 pack earlier today from Trader Joes at $2.99. Most places sell their romaine packs for  $2.99-$3.99. If you take the time to chop up your lettuce, you can easily get 6 servings of salad out of here as opposed to getting only 2 servings out of the already chopped mix. We also noticed that the 3 pack of romaine lettuce lasts longer than the chopped mix bags. These bags can usually last from 4-7 days. So we plan out what we’re going to do with the lettuce for the week: salads, tacos, nachos, lettuce wraps, sandwiches, etc. Save yourself some money and get more for your money by switching to the 3 pack. Regardless of what pack you get, you already have to chop up ur veggies to put on the salad, so you might as well take an extra 45 seconds to chop up your lettuce, right? :-)

fruit stand

3)      Visit your local farmer’s market.  Besides the fact that your fruit and veggies at your local farmer’s market will taste fresher than what is sitting at your grocery store they’re often times cheaper, as well.  Since the farmer is selling directly to the consumer; as opposed to the food being sent to the middleman, savings are often times passed on to you.  Plus, it is always a good idea to know exactly where your food comes from and support local business.

????????????????????Tasha is a trainer in Hampton Roads, VA. She has her own fitness studio  in Virginia Beach, VA, and a line of fitness apparel.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s